Етнографічний музей «Світлиця» | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід                                                                                                Четверг, 06.10.2022, 17:05  Гость  
Меню сайта
Наша гордість
ДОШКІЛЛЯ
Для спілкування
Архів записів
Категорії розділу
Новини блогу [52]
Нові фото [0]
Фестивалі.Акції. [11]
Наші свята [55]
Пам'ятки, поради для батьків [0]
Новини освіти [96]
Наші партнери
Наш опрос
Оцініть наш сайт
Всего ответов: 186
Користувачі

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Зарег. на сайті:


Нас відвідали:

Вітаємо нового учасника
Підтримка сайту
Этот сайт защищен «Site Guard»
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Погода
МОНмолодьспорту
Шкільний етнографічний музей «Світлиця»

 Трудолюбівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Миргородського району, Полтавської області.


 

       Етнографічний музей «Світлиця» Трудолюбівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів був заснований у 2007 році. Задум до його створення зародився ще з перших днів відкриття школи (1990р). Від того часу  розпочалася пошукова робота зі збору давніх знарядь праці, посуду, предметів побуту, одягу, що дало змогу створити в школі кімнату народознавства.  

          З метою збереження зібраного матеріалу, його систематизації і відтворення інтр'єру  хати – світлиці кінця XIX – початку XX століття характерної для нашого краю, адміністрацією школи у 2007 році було виділено приміщення для створення етнографічного музею «Світлиця».

А.Є. Карбан, який був на той час директором школи та весь дружний колектив долучилися до благородної справи: ремонтували та прибирали приміщення, зносили експонати. Основні оформлювальні роботи виконали студенти Миргородського керамічного технікуму ім.. М.В.Гоголя під керівництвом В.О. Кириченка.

Велику роботу по збору та оформленню експонатів провела вчителька історії Красюк Л.М. Її власна родинна колекція рушників стала справжньою окрасою «Світлиці».

Найпочеснішим місцем нашої світлиці є покуть (покуття, святий кут) – де за традицією знаходяться ікони Ісуса Христа та Божої Матері,  обрамлені  унікальними вишитими рушниками з багатющим орнаментом Дерева роду кінця XIX століття.

 Під іконою висить каганець, подібний до панікадила. Поряд стоїть скриня, лава та стіл, накритий скатертиною, і хліб-сіль, які символізують нашу прадавню українську гостинність.

У правому  від покуті кутку, на почесному місті, розташована копія української варистої печі, що характерна для нашого краю, засоби для приготування їжі, знаряддя праці та інші ужиткові предмети, що побутували в XIX – на початку XX ст.: хлібні лопати та рогачі, щоб витягати горщики з печі, кочерги ін., коло печі піл та колиска.

Багатою є колекція зібраного різноманітного гончарного посуду традиційного для  нашої місцевості: черепяні горщики, глечики, молошники, макітри, тикви, миски, баньки, куманці, дитячі іграшки тощо., які стоять на миснику коло печі.

Надзвичайно цінними експонатами  музею є велика колекція  полтавських рушників XIX – початку XX ст., з неповторними орнаментами. На цих рушниках є стилізовані казкові квіти у вигляді вазону, дерева життя, на них ми можемо побачити кетяги калини та грона винограду, рожу, тюльпан, барвінок і дубові листочки, жолуді і суниці, вишню і вербове листя. Орнамент із симетрично розташованими квітами, листям, бутонами, пташками зорієнтований до центру рушника. Є також рушники, вишивані «прутиком», вирізуванням або витягненям.  

Цікавою є експозиція музею, яка знайомить із народним одягом, який складався з вишитої  полотняної сорочки, плахти з попередницею, кольоровим шерстяним поясом, керсетки, юпки т.д. Цінним експонатом є весільне вбрання нареченої початку ХХ століття. Велика колекція сорочок дає змогу побачити особливість полтавської вишивки, яка поєднує в собі рослинний та геометричний орнамент, що виконувався різними техніками, а саме: «вирізування», «виколювання», «верхоплут», «настилування», «мережка», «стебнівка» «гладь», «солов'їні вічка», «довбанка», «зерновий вивід» та ін. Надзвичайно гарні однотонні сорочки, вишиті відбіленими нитками, так зв. «біллю».

Ткацький промисел на Полтавщині був досить розвинений у Миргородському повіті. Сировиною для виготовлення полотна слугували місцеві коноплі, льон, вовна. В нашій колекції є рядна, рушники, запаски, плахти, ліжники, мішковини. Ми маємо в експозиції музею ткацький верстат кінця XIXст., подарований козаками Миргородського полку, прядки, гребені, мотовило, веретена, човники, прядиво, т.д.

Також представлені спеціальні допоміжні засоби для прання та прасування одягу: традиційні ночви, жлукто, качалки, рубелі, бруси, металеві праски різної величини та ін. Знаряддя праці господаря: ціпи, серпи, граблі, коси, гребки, сівалка, ножиці, коромисла. Дерев’яні відра, ваги, мірила т.ін.

Завдяки пошуковій та науково-дослідницькій роботі фонди шкільного музею постійно поповнюються новими матеріалами, його експозиції систематично поновлюються..

В школі діє гурток краєзнавчого напрямку «Етногурток», керівником якого є Карбан А.В., основна практична діяльність якого і полягає у збиранні , дослідженні та узагальненні матеріалів для музею.

      Діти мають можливість наочно побачити зразки вишивки, порівняти різні техніки виконання, посидіти за ткацьким верстатом, потримати в руках знаряддя праці, побачити яким був посуд і дізнатися яке він мав призначення.

Учениця нашої школи Коротка Анжела взявши за основу колекцію керамічного посуду зібраного у музеї провела дослідження розвитку та особливості гончарства, як одного з головних видів промислів  на Миргородщині. Її робота «Гончарство на Миргородщині: минуле і сьогодення» виборола 1 місце в районному етапі Малої академії наук і гідно була представлена на обласному рівні.

 У музеї систематично проходять районні та обласні семінари, виховні години й заходи, уроки, родинні свята, екскурсії, та заняття гуртка етнографії.

Наш музей взяв участь у Всеукраїнському конкурсі «Кращий шкільний музей», який проходив на інтернет-поталі рейтингів освітніх закладів України  і був визнаний одним із кращих музеїв України, посівши I місце у Полтавській області та II місце в Україні.


Міні профіль
Четверг 06.10.2022
Ви увійшли як: Гость
IP Адреса: 44.201.68.86
Група: Гости
Особистих повідомлень:


Пошук
ШКОЛА
КОНКУРС САЙТІВ
РЕЙТИНГИ загальноосвітніх навчальних закладів
Міні - чат
500
Життя сайту
Коментарі
Друзі сайту
 • Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
 • Відділ Миргородської міської ради
 • Управління Державної служби якості освіти у Полтавській області
 • Блог Кульченко О.А.
 • Український центр оцінювання якості освіти
 • Миргородська районна станція юних туристів
 • Миргородська райСЮН
 • Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні
 • Психологічна служба Миргородського району Полтавської області
 • НАША КНОПОЧКА
  Сайт - учасник
  Методсовет Каталог образовательных ресурсов Каталог україномовних сайтів Каталог - Сайти шкіл та освітніх закладів Банк Интернет-портфолио учителей конкурс сайтов Школьно-Студенческая социальная Сеть! Презентации, новости, скачать медодическую разработку, все для учителя, все для родителей  Copyright MyCorp © 2022Конструктор сайтов - uCoz